c414b8b04b1bfd42f58d8748bd48c8dd_3298765609.jpeg
grad bg

grad bg

Беоинфо вести

Шапић: Нови сајт Града Београда и у склопу њега подсајт „Београд сад” са свим пројектима од 2022. године

19.03.2025.

Слушај вест
Величина слова

Градоначелник најавио исплату „ђачке помоћи” од 20.000 и ове године, наставља се са радовима који су у последњих неколико месеци успорени, али ни од једних се није одустало

Градоначелник Београда Александар Шапић најавио је да од петка ујутро почиње с радом нови сајт Града Београда на веб-адреси beograd.rs и у оквиру њега подсајт „Београд сад” где ће се на једном месту наћи све што је урађено од 2022. године. Данас и сутра биће урађене последње провере како би од петка Београд добио модеран, ефикасан и прегледан сајт са свим важним информацијама и у склопу њега имплементиран „Београд сад”.

– Када ми неко постави питање из области о којој ниједну реч до тада није говорио, зато што се касни петнаест или месец дана, рецимо о неком паркингу, а ми урадили неколико хиљада паркинг-места, онда је потпуно јасно да је то зла намера. Уморио сам се од лажи, манипулације, злоупотребе и потпаљивања, што је постало главна „спортска” дисциплина у нашем друштву, без икакве свести какве то последице може да донесе. Ја у томе нећу више да учествујем, али нећу више ни да „трујем” себе тиме што ћу са отровним људима да комуницирам. На овај начин све ствари ћемо да избацимо на површину. Сајт садржи интерактивну мапу на којој се налази баш све што је урађено, и то по областима – навео је Шапић на конференцији за новинаре у Старом двору.

„Београд сад” садржи све пројекте од лета 2022, распоређене по областима: Брига о људима, Саобраћај и инфраструктура, Капиталне инвестиције, Увођење реда и безбедност, Јавни превоз, Традиционалне вредности и наслеђе и Култура и спорт, у оквиру којих с леве стране постоје кратки описи о ком пројекту или одлуци је реч. Садржаће и фотографије, нарочито када је реч о радовима, „пре” и „после”, како би све било ваљано документовано, „црно на бело”, истакао је Шапић.

На овој конференцији за медије градоначелник се осврнуо и на наставак актуелних одлука и пројеката, па је тако најавио да ће и ове године бити исплаћена „ђачка помоћ” која је прошле године износила 20.000 динара.

– Прошле године је ова помоћ исплаћивана до краја септембра, а ове године ћемо покушати да то урадимо до 1. септембра, односно да тада све београдске породице које имају основце и средњошколце већ добију тих 20.000 динара. Идеја је да буду четири рате по пет хиљада, прва рата до 1. јуна, затим 1. јула, 1. августа и 1. септембра, те да се на тај начин исплати сва помоћ. Уколико се деси да до септембра Влада Републике Србије уђе у набавку нових уџбеника за целу Србију, како је најавила, и они буду спремни за поделу, остаће „ђачка помоћ”, али не у вредности од 20.000 већ 10.000 динара. Међутим, то ћемо знати до лета. Град то ради јер је септембар месец када је свака београдска породица изложена посебним трошковима. Значи, уколико буде уџбеника од државе, помоћ ће остати на 10.000, и сваке следеће године ће добијати од нас ову помоћ за почетак школске године, с обзиром на то да се тада не купују само уџбеници већ и све потрепштине за школу – рекао је Шапић.

Он је поздравио одлуку Владе Републике Србије о томе да ће Завод за уџбенике поново почети да штампа књиге из српског језика, историје и географије.

– Сматрам да је то велика ствар, само ми није јасно шта смо досад чекали. Испада као да смо досад били окупирани, а да не знамо ко нас је окупирао и од кога смо се то бојали. Када сам, рецимо, најављивао „Дане породице”, рекли су ми да ћутим јер ће то неко доживети као напад. А ево данас су они све већи, трају све дуже, са све више манифестација. Зато дајем пуну подршку Влади, издавању ових уџбеника и јединственом наставном плану – казао је градоначелник Београда.

Наставићемо, навео је градоначелник, са радовима који су због околности у последњих неколико месеци заустављени и успорени, али ни од једних се није одустало.

– Наставићемо са радовима у центру града, тако да ћемо пробати да један део завршимо до Београдског маратона, 6. априла. На Тргу републике је померена контактна мрежа, а трола ће моћи да прође новим кружним током. Идеја Секретаријата за саобраћај је да, чим се направи проширење за аутобуску станицу на Тргу републике, саобраћај пусти у кружном режиму, без обзира на то што сат и нови кружни ток неће бити постављени, те да се радови изводе у оквиру кружног режима саобраћаја. Очекујемо да, уколико се проширење за аутобуску станицу заврши, у том делу кружни саобраћај крене за две недеље, али да истовремено пустимо и Васину улицу. Чекали смо да крене кружни саобраћај на Тргу републике. Потом ће бити потребно још неко време да се поставе сат, асфалт, коцка да остане тамо где треба, да се уради квалитетнија подлога и све остало, те да добијемо Трг републике какав смо већ и представили. Завршавамо оба проширења, нише, код Народне скупштине, ставићемо камен и преко пута Скупштине, како би то била једна целина, а након тога ће се радити кружни ток испред Трга Николе Пашића. Већ сам напоменуо да смо од кружног тога код Игуманове палате одустали из безбедносних разлога, а највероватније и од другог, који смо планирали јер се испод налазе подземни пролази. Међутим, у том делу се настављају радови, смањићемо острва и направићемо посебну траку за десно, за Балканску – појаснио је Шапић.

Он је најавио да нас очекују и други радови, о чему ће говорити за неколико месеци, а који ће допринети већем и квалитетнијем протоку саобраћаја. Подсетио је да један мост тренутно не ради, а да саобраћај у граду функционише, без обзира на то што су неки говорили да ће све да стане и да ништа неће функционисати.

– Све функционише захваљујући многим саобраћајним решењима која су урађена. Призренска улица ће бити ускоро урађена, па ће се онда видети и како треба да изгледа са семафорима и пешачким прелазима. Нико није спомињао да су семафори на Аутокоманди почели да раде у нормалном режиму. Тамо ће бити радови на проширењу ка Хумској улици и Партизановом стадиону, где ћемо покушати да „отчепимо” саобраћајно „уско грло”, што не значи да неће бити потребе за саобраћајном полицијом. Сада смо ушли у режим који је бољи него без семафора. На кружном току код Ушћа, од како су постављени семафори, нема потребе више за саобраћајном полицијом, док претходник 10 година та раскрсница није могла да функционише без седам-осам саобраћајних полицајаца – рекао је он, те констатовао да то нико не жели да примети.

Радови на Линијском парку увелико су у току, као и радови на новом мосту, истакао је Шапић.

– Сада би требало да се уклони део који се пење са стране старог града, а за неких месец и по дана биће потпуно уклоњен један део моста. Уклањање би требало да се деси током пролећа и лета, а онда започиње прављење новог моста. За сада све иде како треба. Мањих проблема има са друге стране, где Градска грађевинска дирекција треба да изведе петљу и потребну инфраструктуру, јер имамо „дивље” сервисе, за шта чекамо одлуку суда. Зато апелујем на правосуђе да донесе одлуку што пре, како не бисмо дошли у ситуацију да имамо изграђен мост, а да немамо саобраћајну инфраструктуру на другој страни – казао је Шапић.

Шапић је казао да Град Београд неће бити у могућности да извади сплав „Фристајлер”.

– Бродови које је Град Београд ангажовао немају тај капацитет, сплав је пун муља и направио се вакуум, те је потребна много већа снага механизације. Ту свакако треба да буде изграђен пристан, а уколико до петка не успемо да га извучемо на обалу, вратићемо га назад надлежном министарству – рекао је Шапић.

Подели вест
mapa-responsive768-2.jpg
Интерактивна мапа
Интерактивна мапа најважнијих инвестиционих радова у Граду Београду
Сазнајте више