foto n.jpg
BeoInfo

BeoInfo

Беоинфо вести

Шапић: Изградња Линијског парка представља део укупног уређења београдског приобаља

09.04.2025.

Слушај вест
Величина слова

Градоначелник Београда Александар Шапић обишао је наставак радова на изградњи Линијског парка који ће се простирати дуж десне обале Саве и Дунава, у дужини од 4,6 километара. Шапић је истакао да је у питању изузетно велики пројекат који је састављен од десет делова.

– Прва фаза је завршена релативно брзо, док су пре свега припреме за другу, трећу и четврту изискивале мало више времена, али су сада и све оне у току. Сви ови радови суштински су део уређења приобаља, као и уклањања нелегалних сплавова, које смо започели пре више од годину дана. Такође, не би требало заборавити ни аспект враћања важности српске културно-историјске баштине, будући да се зна како данас изгледа Спомен-парк браниоцима Београда, а како је изгледао само до пре годину и по дана. Доста је времена прошло у решавању имовинско-правних питања која су била јако комплексна и компликована и зато се период између прве и ове фазе мало одужио, пре свега јер је постојало више од 1.200 предмета који су рађени у ходу. Најважније је да смо и то коначно решили и започели радове – рекао је Шапић.

Према његовим речима, за ове три зоне је специфично да се паралелно одвијају и важни археолошки радови који ће трајати најмање десет месеци.

– Где год је укључена археологија, где год су у посао укључени Републички и Градски завод за заштиту споменика културе, рокови су знатно дужи у односу на „обичне” радове. Најважније је да смо коначно ушли у другу фазу, са којом се паралелно раде трећа и четврта. Радови ће бити настављени и на месту где се некада налазила железничка пруга, поред тениских терена у оквиру СРЦ-а „Милан Гале Мушкатировић”. На месту садашњег паркинга код Спортског центра радиће се велика гаража, а ту је имовина такође решена. Под земљом ће бити гаража, док ће на површини бити парк и зелена површина – додао је градоначелник Шапић.

Он је подсетио да је део око Бетон хале уређен, па преостаје потез од Аде Циганлије до Београда на води.

– Крајњи циљ јесте да оног момента када читав Линијски парк буде завршен, а укупна дужина би требало да буде 4,6 километара, за пешаке и бициклисте од Панчевачког моста до Аде Циганлије имате стазу за несметану шетњу, вожњу бициклом и уживање. То је оно о чему смо говорили годинама уназад, да оно што нам је Бог дао, а то је да лежимо на обалама и ушћу двеју река, коначно приведемо намени и ставимо на располагање како свим Београђанима тако и онима који дођу да посете наш град – рекао је Шапић.

Градоначелник је нагласио да је пројекат Линијског парка изузетно комплексан, али да је важно да су радови у току.

– Ради се по инструкцијама које је дао Републички завод за заштиту споменика, а један део обале ће морати да буде подигнут јер је овај део био често плављен. У оквиру уређења приобаља уклонили смо дивље „сплавове”, којих је конкретно на овом потезу било 25, а пројектом је предвиђено да сада може да их буде свега пет. Уређујемо обалу и даље и веома сам задовољан што смо увелико у радовима који ће овај део повезати са оним који је већ урађен, а што ће омогућити свим суграђанима да користе овај простор и уживају у њему – рекао је Шапић.

Главни урбаниста Марко Стојчић је навео да су целине 1, 2 и 3, које су физички повезане, засигурно најважније, од десет колико ће их имати Линијски парк. То је потез од отприлике километар и по, који је од великог значаја за све Београђане и посетиоце који обилазе Калемегданску тврђаву. Ово потоње је и разлог због чега се послу приступа темељно јер је простор осетљив због остатака тврђаве, истакао је Стојчић.

– Целине 1, 2, 3 и 4 немају више ниједну препреку, радови ће ићи својим током, а за остале целине решавамо документацију, у смислу великог броја предмета за упис у катастар, озакоњења, имовинских питања и друго. Али и на томе настављамо активно да радимо – истакао је Стојчић.

Председник општине Стари град Радослав Марјановић је рекао да је ово најзначајнији пројекат за ову општину, с обзиром на то да ће директно унапредити квалитет живота грађана.

– Добијамо велики парк са зеленим површинама, садржајима за рекреацију и уживање. Запуштени индустријски простори постају зелене површине, паркови, то је оно што смо грађанима и обећали. Овај пројекат се реализује уз подршку Града и градоначелника и од изузетне је важности за грађане Старог града, али и оне који буду посећивали нашу општину – истакао је Марјановић.

Видео материјал са догађаја можете преизети са линка: 

Подели вест
mapa-responsive768-2.jpg
Интерактивна мапа
Интерактивна мапа најважнијих инвестиционих радова у Граду Београду
Сазнајте више