Беоинфо вести

Град финансира још 2.000 тестова на сиду

29.12.2003.

Град финансира још 2.000 тестова на сиду
Величина слова

Захваљујући новој донацији града, тестирање на ХИВ вирус биће бесплатно за све грађане и у 2004. години. Договор о томе постигнут је данас у Скупштини града.

– Град ће купити још 2.000 тестова на сиду, настављајући тиме финансијску подршку здравственим установама које спроводе тестирање на ХИВ вирус. Хиљаду тестова добиће Градски завод за здравствену заштиту, а исто толико Завод за здравствену заштиту студената. Резултати тестирања моћи да се добију истог дана, захваљујући новој опреми која је набављена ове године – рекао је за БЕОИНФО прим. др Слободан Илић, члан градске владе, који је и руководио овим састанком.
Др Верица Илић, руководилац Саветовалишта за  сиду у Градском заводу за заштиту здравља,  упозорила је на изузетно мали одзив грађана на тестирање.

– У току прошле године тестирано је око 450.000 Београђана, од којих више од 80 одсто приликом добровољног давања крви. Током ове године у  ова два градска завода тестирано је укупно око 4.000 хиљаде Београђана. Зато је изузетно важно да све грађане обавестимо о могућности да своје здравље на овај начин бесплатно провере у току целе наредне године – рекла је др Илић.

Директор Завода за заштиту здравља студената др Драган Илић поново је подсетио да је Србија на последњем месту у Европи по броју тестираних  на сто хиљада становника.

– Захваљујући томе, ми немамо  јасну слику о броју потенцијално заражених нити пак слику о величини тог проблема  у нашој земљи. Више од 70 одсто свих заражених налази се у Београду.То нас обавезује да превентиви посветимо највишу могућу пажњу јер само она може да заустави ширење сиде – рекао је др Драган Илић.


Подели вест
mapa-responsive768-2.jpg
Интерактивна мапа
Интерактивна мапа најважнијих инвестиционих радова у Граду Београду
Сазнајте више